Menü
Your Cart

Nar Çekirdeği Yağı 100 ml Geleneksel

Nar Çekirdeği Yağı 100 ml Geleneksel
Nar Çekirdeği Yağı 100 ml Geleneksel
145,00TL
Vergiler Hariç: 145,00TL

Nuka Soğuk Sıkım Nar Çekirdeği Yağı 100 ml - İçilebilir Özellikte


Latince Adı : Punica granatum
Ürün Kalitesi : Geleneksel
Elde Ediliş Şekli : Soğuk Pres
Menşei : Türkiye
Ambalaj; 100 ml, 250 ml, 1000 ml


Önde Gelen Bileşenleri (Komponentleri) ; Yüksek miktarda linoleikasit (~68 ), Punicinasit, Phytohormon içerir.

Özellikleri ; Direnç kazandırıcı, aktive edici ve bariyer oluşturarak yumuşaklık kazandırıcı, koruyucu ve nemlendirici etki eder. Bağışıklık sistemi kuvvetlendirici, antioksidan ve hormon dengeleyicidir.

18. Yüzyılda Amerika’ya gelen nar 2000’li yıllarda ticari bir ürün olarak rağbet görmeye başlamıştır. Latince ismi Punica granatum kabaca Fenike elması anlamına gelir. Ayrıca Antalya’da bulunan Side ve İspanya’da bulunan Granada adlarını bu meyveden almıştır.  

Yahudi inancına göre nar doğruluğu simgeleyen bir meyvedir ve yine buna göre yasak olan cennet meyvesi elma değil nardır. Nar, Hıristiyanlığın dini süsleme sanatında sıkça kullanılan bir motiftir. Kuran’da ise Allah’ın yarattığı güzel şeylerin bir örneği olarak ve bir cennet meyvesi olarak 3 kez zikredilmektedir. 

Nar taneleri ayıklanarak bir meyve olarak tüketilebileceği gibi suyu sıkılarak da içilebilir. Nar suyu özellikle son yıllarda giderek daha popüler hale gelmiştir. Nar ekşisi de genellikle salatalara tat vermek ve et terbiye etmek için kullanılır. 

Zengin bir C vitamini kaynağı olduğu gibi nar suyu B vitamini ve potasyum da içerir. Nar ve nardan elde edilen diğer ürünlerin gerek kalp sağlığı gerekse kanser araştırmalarında tedavi edici özellikleri son yıllarda birçok bilimsel araştırmaya konu olmaktadır. 


Faydaları;  Yapılan çalışmalar nar çekirdeği yağının prostat ve cilt kanserine karşı etkilerini ortaya koymuştur. Örneğin, 1,5 mg nar suyu ile 1,5 mg nar çekirdeği yağı ile elde edilen karışımın prostat ve göğüs kanserlerinde tümör hücrelerin yayılmasını baskıladığı bulunmuştur. Tümörün vücuda yayılma sürecinde yeni kan damarları (anjiogenezis) meydana gelir. Nar çekirdeği yağının bunu yavaşlatarak, tümörlerin vücuda yayılmasının gecikmesinde rol oynadığı bildirilmiştir.

Karaciğerde lipid seviyesini düşürmede etkili olduğu bilinmektedir.

 
Narda bulunan yağ asitlerinin (özellikle konjuge yağ asiti olan Punisik asitin) olumlu etkileri bulunmaktadır. Kalp ve damar hastalıklarına karşı vücuda yardımcı olduğu gibi kötü kolesterol olarak bilinen LDL’yi azaltıcı tesirleri bilimsel araştırmalara konu olmaktadır. Konjuge linoleik asit aynı zamanda göğüs, kolon ve prostat kanserleri karşısında koruyucu etki göstererek, bu hastalıkları önleyebilir.

İçeriğinde bulunan Punisik asit sayesinde bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Punisik asit sadece nar çekirdeği yağına özgü bir yağ asiti olup, miktarı ortalama tüm yağ asiti bileşiminin 70-75’ini oluşturmaktadır.

Yapısındaki özel bileşenlerden dolayı güçlü antioksidan özelliğe sahiptir.

Kullanım Önerileri;  Dâhilen kullanılabilir. Bir fincan su içerisine bir miktar nar çekirdeği yağı karıştırılarak da tüketilebilir.

Yemeklerde ve salatalarda kullanılır.

Nar çekirdeği yağı cilt için çok iyi bir nemlendirici, koruyucu aynı zamanda da besleyici özelliklere sahip bir yağdır. Ayrıca güçlü bir antioksidanttır. Ciltte oluşan kırışıklıkları gidermek, daha genç ve sağlıklı bir görünüm için nar çekirdeği yağı ile cilde masaj yapılabilir. Nar çekirdeği yağı bir pamuğa sıkıldıktan sonra da cilde uygulanabilir. Gözaltları hariç, tüm yüze ve boyuna hafifçe masaj yapılarak cildin yağı emmesi sağlanır.  


Nar hakkında blog sayfamızdaki yazımızı da okuyabilirsiniz;

http://purneva.blogspot.com.tr/2014/07/bolluk-ve-bereketin-simgesi-meyva.html

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
Kötü İyi
Etiketler: Nuka , Soğuk , Sıkım , Nar , Çekirdeği , Yağı , 100 , ml